Strata telesnej hmotnosti, či prijímanie menšieho množstva stravy a tekutín počas onkologického ochorenia je veľmi častá. Počas onkologickej liečby sa zvyšujú energetické nároky organizmu a telo pre svoje fungovanie potrebuje viac energie a živín. #Liečba môže spôsobiť zmeny vnímania chutí, zníženie chuti do jedla alebo aj nechuť k jedlám, ktoré pacient mal donedávna rád.
Odborníci potvrdzujú, že jedným z kľúčových faktorov pre priaznivý priebeh liečby onkologického ochorenia patrí dostatočná #výživa pacienta. Znížený a nevyvážený príjem stravy môže u pacientov vyústiť do nedostatku niektorých živín, ktoré organizmus pre svoje fungovanie potrebuje. „Malnutrícia, čiže #podvýživa, je zhoršený stav výživy, ktorý je zapríčinený nerovnováhou medzi príjmom živín a potrebami organizmu. Pri podvýžive dochádza nielen k očividným stratám podkožného tuku a k nechcenému chudnutiu, ale aj k progresívnej strate svalovej hmoty. Podvýživa je preto pre pacientov s nádorovým ochorením kritická. Často rozhoduje, či pacient znesie onkologickú liečbu, o celkovom stave imunity, kvalite života, ako aj o predčasnej úmrtnosti,“ upozorňuje Petronela Forišek Paulová, MSc. nutričná terapeutka pôsobiaca v Národnom onkologickom ústave v Bratislave. Prejavy podvýživy má približne polovica pacientov už v čase stanovenia diagnózy a 80 – 90 % pacientov v pokročilom štádiu ochorenia. Až 20 % onkologických pacientov umiera na podvýživu, a nie na onkologické ochorenie.
#NutričnáStarostlivosť o onkologických pacientov by mala byť nevyhnutnou súčasťou liečby. Vzťah výživy a zdravia človeka je zásadný, čo potvrdzujú aj vedecké poznatky. Nutričný status ovplyvňuje celkovú úroveň zdravotného stavu pacienta. Aktívne vyhľadávanie nutrične rizikových pacientov a včasné zahájenie nutričnej podpory enterálnou výživou, dostupnou aj na recept, môže zlepšiť kvalitu života a prognózy ochorenia.
Chudnutie onkologického pacienta môže ohroziť úspešnosť liečby.
Onkologické ochorenie a jeho liečba môžu spôsobiť zníženie chuti do jedla, #nevoľnosť, #zvracanie a predstavujú najmä riziko straty hmotnosti, ktorá sa môže vystupňovať. Pacienti sa častokrát rozhodnú, bez konzultácie s odborníkom, pre radikálnu zmenu stravovacích návykov a rôzne diéty, ktoré spolu s psychickými obavami a stresom môžu viesť k nechcenému chudnutiu.
Už aj malá strata hmotnosti môže byť pre pacienta kritická. Strata hmotnosti 2,5 až 5 % môže negatívne ovplyvniť liečbu primárneho ochorenia a znížiť šance na prežitie na polovicu. Napríklad u človeka s hmotnosťou 70 kg strata 2,5 % predstavuje len 1,75 kg.
O podvýžive hovoríme, ak je pokles hmotnosti za posledný mesiac väčší ako 5 % ( u seniorov o 3 %) alebo za posledných 6 mesiacov viac ako 10 %, či dokonca aj vtedy, ak pacient prijíma menej ako 35 % dennej doporučenej dávky stravy. U ležiacich pacientov hovoríme o podvýžive, pokiaľ obvod dominantného ramena nedosahuje 24 cm u žien a 26 cm u mužov.
„Vďaka nutričnej intervencii v podobe klinickej výživy, ktorá obsahuje všetky makroživiny (bielkoviny, tuky, sacharidy) a potrebné vitamíny, minerálne látky a stopové prvky, dodáme organizmu zaťaženému náročnou liečbou energiu aj bielkoviny v chutnej podobe nutričných drinkov, ktorých výber je prispôsobený individuálnym potrebám pacientov,“ vysvetľuje nutričná terapeutka Petronela Forišek Paulová.
Enterálna výživa na popíjanie (tzv. sipping) môže pacientovi pomôcť
V prípade, ak bežná strava nestačí, je potrebné zvážiť doplnenie bežnej stravy enterálnou výživou na popíjanie. Pre pacientov s rozvinutou alebo hroziacou podvýživou sú k dispozícii klinicky overené formy špeciálnych potravín na osobitné lekárske účely. „Pri progresívnom chudnutí a podvýžive by sa energeticky výdatná strava mala kombinovať s použitím špeciálne vyrobených nutričných drinkov, určených na pomalé popíjanie, tzv. sipping. Tieto prípravky môžu zamedziť alebo spomaliť proces chudnutia,“ dodáva Petronela Forišek Paulová.
Nutričné nápoje sú klinicky overené potraviny na osobitné lekárske účely. Oslabenému pacientovi, ktorému bežná strava nestačí, ich môže lekár predpísať na recept alebo si ich pacient môže najprv vyskúšať kúpou vysokoproteínového mixu 6 príchutí v lekárni. Nápoje sú dostupné v 200 ml alebo kompaktnom 125 ml objeme, pre ľahšie vypitie pri neschopnosti prijímať dostatok stravy.
„Boj s onkologickým ochorením nie je ľahký. Aj preto sme náš výskum v Danone orientovali na dietetické potraviny, ktoré onkologickým pacientom môžu pomôcť v boji s malnutríciou. Naše prípravky enterálnej výživy sú prispôsobené potrebám pacientov s rôznymi ochoreniami a sú dostupné v mnohých príchutiach. Popíjajú sa pomaly, po dúškoch, viackrát denne po hlavných jedlách, čo zabezpečí lepšie vstrebávanie živín v tele,“ vysvetľuje Angela Buday, produktová manažérka pre enterálnu výživu pre dospelých v Danone.