Apríl je mesiac povedomia o cisárskych pôrodoch

V Európskej únii sa 3 z 10 detí rodia cisárskym rezom. Ako potvrdili dáta, títo novorodenci môžu mať iné zloženie črevnej mikrobioty v porovnaní s deťmi narodenými prirodzeným spôsobom. Pre prípady, kedy nie je možné deti narodené cisárskym rezom dojčiť, sme vyvinuli špeciálnu receptúru, ktorá je inšpirovaná potrebami detí narodených cisárskym rezom – dojčenské mlieko Nutrilon 2 Profutura CESARBiotikTM. Novinku sme na trh uviedli v apríli minulého roka. V mesiaci, ktorý je venovaný zvyšovaniu povedomia tematiky pôrodu cisárskym rezom.

„Sme si plne vedomí toho, že materské mlieko je tou najdôležitejšou a najlepšou výživou, ktorú môže dojča dostať. Zásadnú úlohu zohráva v rozvoji zdravej črevnej mikrobioty a imunitného systému, ale aj z nutričných dôvodov nevyhnutných pre zdravý rast a vývoj. Pôrod cisárskym rezom však môže potenciálne viesť k problémom s dojčením. Býva často spojený s neskorším nástupom laktácie, problémami s dojčením alebo jeho predčasným ukončením. Sme preto radi, že sme mohli využiť náš viac ako 50 ročný výskum zameraný na materské mlieko, a predstaviť rodičom a ich deťom túto novinku, ktorá je im k dispozícii na základe odporúčania pediatra v prípade, že dojčenie nie je možné,“ uvádza k novinke Monika Žiláková, Medical Marketing manažér v Danone pre Českú a Slovensku republiku.

MUDr. Jana Nikolinyová, PhD. neonatologička, vysvetľuje: „Na rozdiel od relatívne stabilnej črevnej mikrobioty dospelých, vyvíjajúca sa črevná mikrobiota novorodencov vykazuje vyššiu plasticitu a adaptabilitu. Za najvýznamnejší faktor, ktorý ovplyvňuje vytvorenie počiatočnej novorodeneckej črevnej mikrobioty je považovaný spôsob pôrodu. U výhradne dojčených, zdravých novorodencov, porodených vaginálne, dominuje v črevnom trakte populácia bifidobaktérií, ktorá predstavuje až 90 % celkovej črevnej mikrobioty. Pri pôrode cisárskym rezom nedochádza ku kontaktu novorodenca s materskými mikroorganizmami v pôrodných cestách, čím je znemožnený prenos zdraviu prospešných materských mikroorganizmov na novorodenca. Narušená črevná mikrobiota novorodencov po cisárskom reze má za následok nepriaznivý vplyv na vývoj imunitného systému,ako i celkové zdravie dieťatka.“

Nutrilon 2 Profutura CESARBbiotikTM

Pre prípady, kedy nie je možné bábätko dojčiť, sme vyvinuli dojčenské mlieko Nutrilon 2 Profutura CESARBbiotikTM, ktoré obsahuje vitamíny C* a D* prispievajúce k normálnej funkcii imunitného systému. Oproti iným dojčenským mliekam obsahuje napríklad bifidobaktérie (Bifidobacterium breve M-16 V) a zmes oligosacharidov GOS/FOS, navyše obsahuje aj oligosacharid materského mlieka 2´FL**.

Už viac ako 100 rokov sa zaoberáme výživovými potrebami a stravovacími návykmi svojich spotrebiteľov, a to od tých najmenších až po seniorov. V súlade so svojou misiou „Jedna planéta.Jedno zdravie“ vďaka našim produktom prepájame zdravie planéty a populácie v jeden celok a prinášame produkty pre výživu v priebehu celého ľudského života – od narodenia až po seniorský vek.

* Všetky následné mlieka obsahujú vitamíny C a D podľa požiadaviek legislatívy.

**2´FL = 2´fukozyllaktóza, nepochádza z materského mlieka

Dojčenie je najlepšia výživa dojčiat. Dojčenská výživa by mala byť používaná na odporučenie pediatra. Spôsob použitia a ďalšie informácie sú uvedené na obaloch.