Prechod dieťatka z výlučne mliečnej na tuhú stravu so sebou prináša množstvo otázok a je výzvou pre nejedného rodiča. Mrkva, hrášok, zemiak, či jabĺčko? Uvarené alebo čerstvé ovocie? Kedy je najvhodnejší čas dňa na ochutnanie novej potraviny? Iniciatíva Prvých 1000 dní preto v spolupráci s pediatrami vydala „Sprievodcu prvými príkrmami“.
Výživa dieťatka počas prvých tisíc dní života (teda od počatia po druhé narodeniny), má významný vplyv nielen na jeho rast a vývoj, ale aj na celoživotné zdravie. V prvých mesiacoch života je jedinečnou a ideálnou stravou materské mlieko, ktoré zabezpečuje nielen všetky výživové potreby dieťaťa, ale plní aj ochrannú funkciu a pomáha pri správnom formovaní imunitného systému.
V období okolo šiestich mesiacov by sa súčasťou dennej stravy dieťatka mali postupne stávať aj iné potraviny. Prieskum Iniciatívy Prvých 1000 dní medzi pediatrami ale ukázal, že práve v tomto období robia rodičia najviac chýb. Pritom zoznámenie sa s rôznymi potravinami v správnom čase môže u dieťaťa nastaviť nielen vhodné chuťové preferencie, ale najmä správne „trénovať“ imunitný jeho systém.
Iniciatíva Prvých 1000 dní, ktorú podporuje spoločnosť #Nutricia, iniciovala vydanie brožúrky Sprievodca prvými príkrmami v spolupráci s MUDr. Silviou Bartekovou a s odbornou garanciou Slovenskej pediatrickej spoločnosti a Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti.
Sprievodca je určený najmä pre rodičov dojčiat vo veku 4 až 12 mesiacov. Vysvetľuje sa v ňom význam „imunologického okna“ a spôsob, ako sa dá efektívne využiť, aby sa čo najviac podporila rozvíjajúca sa imunita ich dojčaťa.
Viac informácií na Sprievodca prvými príkrmami s Agátou Lekeš | 1000 dní (1000dni.sk)