Pomohli sme historickej Prüger-Wallnerovej záhrade

Vedeli ste, že Bratislava má historickú záhradu, ktorá ukrýva príbeh slávnych hotelierov? Ak nie, nevadí. Nevedeli sme to ani my. Nachádza sa za nenápadnou bránkou pri Krčme Funus pri Horskom parku, pri Havlíčkovej a Nekrasovovej ulici v Bratislave. V súčasnosti je otvorená verejnosti počas otváracích hodín a ľudia ju veľmi radi využívajú na odpočinok, či spoločný čas s deťmi.

Záhrada bola veľa rokov schovaná za kríkmi a odpadkami a mnohí Bratislavčania ani o nej dodnes nevedia. Tím našich slovenských zamestnancov #Danone sa vybral pomôcť a upratať priestory pod starými skleníkmi, ktoré ľudia doslova zahádzali odpadom. Projekt „Prüger-Wallnerová záhrada“ je pod Magistrátom hlavného mesta Bratislava.

Slúži ľuďom

Podľa mesta je ideálna na komunitné využitie a ponúka možnosti, ktoré Horský park nemá. Mesto Bratislava pri revitalizácii prírodného areálu dbalo na zachovanie biotopu mokradí.

Opravený záhradný domček, ktorý skrýval aj mnoho rodinnej korešpondencie rodiny Prügerovcov, je opravený a nájdete v ňom verejné toalety, miesto na kávu či čaj, môžete sa tam zohriať, zahrať si spoločenské hry, či prečítať (aj požičať) knihy zo staromestskej knižnice.

V záhrade je pripravené miesto pre koncerty, či iné zaujímavé podujatia, nájdete tam rôzne rastliny, ovocné stromy, či dokonca historické poznatky samotnej záhrady.

Navštívte raj pre deti a oddych pre dospelých aj vy a to každý pracovný deň aj víkend od 8:00 – 20:00 hod.!

Kto bol Henry Prüger?

Henry sa narodil v roku 1867 manželom Heindrichovi a Amalii Prügerovej, rod. Spannaglovej, ktorí v tom čase prevádzkovali reštauráciu v mestskom pivovare na Rybnom námestí a neskôr hostinec U zlatého jeleňa na dnešnom Námestí SNP v Bratislave.

Henry Prüger pracoval v rôznych slávnych hoteloch a dokonca v r. 1903 a 1909 prevádzkoval známy londýnsky hotel Savoy, kde stretol svoju ženu Helen Chapmanovú. Pripravoval aj koncept hotelovej a jedálenskej časti zaoceánskych lodí vrátane Titanicu. Alebo dokonca aj neslávne známu oslavu narodenín kráľa Eduarda VII., počas ktorej zalial nádvorie hotela vodou, na jeho steny dal namaľovať benátske paláce a hostia večerali v gondole.

Keď sa vrátil do Európy, kúpil tri budovy na dnešnom Hviezdoslavovom námestí, kde po prestavbe v rokoch 1912 – 1913 v nich otvoril najhonosnejší hotel vtedajšej Bratislavy Carlton – Savoy. Hospodárska kríza a osobné problémy pravdepodobne napokon mohli za to, že v roku 1929 spáchal Henry Prüger priamo v hoteli samovraždu. Jeho potomkovia po presťahovaní sa do Spojeného kráľovstva prestali používať priezvisko Prüger a prevzali matkino dievčenské meno Chapman.

Chcete vedieť viac? Navštívte sociálne siete Prügerky alebo sa tam rovno choďte pozrieť! 😉 Prügerka – Staromestská záhrada:https://www.facebook.com/prugerka