Probiotiká vo výžive a imunita človeka

Vedeli ste, že až 70% imunitného systému sa nachádza v črevách? Probiotické baktérie, ktoré pomáhajú osídľovať naše črevá,  napomáhajú upevňovať a posilňovať črevnú mikroflóru. Probiotiká sa prirodzene nachádzajú aj vo fermentovaných mliečnych produktoch, ako jogurt, kefír, či bryndza.

#OnePlanetOneHealth #WeServeLife #TogetherStronger

Probiotické baktérie sú podľa definície WHO živé organizmy, ktoré už vo svojom názve prezrádzajú, že sú prospešné pre život. Naše črevo je osídlené nespočetným množstvom „dobrých“ a „zlých“ baktérií. Každý z nás má iný #mikrobióm, teda odlišné množstvo a zastúpenie jednotlivých druhov mikroorganizmov vrátane probiotík. Je na nás, aký typ baktérií podporíme. Ideálnym stavom pre naše zdravie je, keď sú obe skupiny v rovnováhe. To môžeme docieliť správnou a vyváženou stravou, ktorá by mala obsahovať dostatok vlákniny a #fermentovanýchproduktov, ktoré obsahujú probiotiká.

Na trhu sú dostupné aj produkty, ktoré sú navyše obohatené o prospešné probiotické kultúry, ktoré v našich črevách vykonávajú rôzne úlohy. Máme k dispozícii širokú škálu fermentovaných potravín, ktorými si môžeme spestriť jedálniček každý deň. Môžeme si dať na raňajky jogurt, zobrať do práce alebo do školy #jogurtovýnápoj, na obed si dať strapačky s kapustou, či bryndzovú nátierku na večeru.

Nezabúdajme, že silnejšia imunita je odolnejšia voči rôznym patogénom  ako napr. vírusom a baktériám.  Pozrite si rozhovor s doc. MUDr. Petrom Minárikom o probiotikách a ich význame pre zdravie a imunitu človeka.