8. júla si pripomíname Svetový deň alergií. Vedeli ste, že 30-40% svetovej populácie trpí nejakým druhom #alergie? Niektoré si vôbec nemusíme všimnúť a niektoré nám dokážu aj ohroziť #život.
#ABKM – alergia na bielkovinu kravského mlieka
Alergia na bielkovinu kravského mlieka (#ABKM) patrí k najčastejším potravinovým alergiám u detí. Postihuje 2 až 5 % dojčiat a v 95 % prípadov sa objaví v prvom roku života dieťaťa, prevažná väčšina dokonca počas prvých štyroch mesiacov. Dokonca #batoľatá, ktoré trpia touto alergiou, majú väčšie riziko vzniku iných alergií v staršom veku. Aké môže mať vaše dieťa príznaky, po akej dlhej dobe asi vymiznú, akého lekára navštíviť či ako prebieha samotná diagnóza ABKM? Prečítajte si viac: Moje dieťa má alergiu na bielkovinu kravského mlieka – Nutricia.
Včasné rozpoznanie symptómov alergie na bielkovinu kravského mlieka (#ABKM) je kľúčové, s pomocou lekára však všetko zvládnete vy i vaše dieťa.
#Intolerancia laktózy
S alergiou na bielkovinu kravského mlieka býva často zamieňaná laktózová intolerancia. Tí, ktorí sú postihnutí laktózovou intoleranciou, majú nedostatok enzýmu laktáza a z tohto dôvodu nie sú schopní spracovať a vstrebať mliečny cukor – laktózu. Činnosťou črevných baktérií nestrávená laktóza kvasí a dochádza k nadmernej produkcii plynov.
Na rozdiel od alergie na bielkovinu kravského mlieka sa intolerancia laktózy prejavuje iba tráviacimi ťažkosťami, ale ku kožným ani respiračným prejavom nedochádza.