Čo všetko by ste mali vedieť

Jogurt je kyslomliečny výrobok, ktorý vzniká procesom fermentácie. Tá spočíva v zahriatí mlieka za pridania jogurtových kultúr – Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus. Produkty Danone sú navyše obohatené na vlastné jogurtové kultúry, ktoré plnia vlastné zdravotné benefity. 

Danone v súčasnosti vlastní najrozsiahlejšiu zbierku fermentačných baktérií na svete,
v ktorej sa nachádza 4 500 mliečnych kultúr. Vďaka dlhoročnému výskumu sme naše výrobky dokázali obohatiť o probiotické baktérie:

Produkty značky Activia obsahujú bifidobaktérie Bifidus Actiregularis® s označením CNCM I-2494. Produktová rada Actimel obsahuje baktérie zo skupiny lactobacilov L. casei
Danone s označením CNCM I-1518. Sú to jedny z najodolnejších baktérií. Tieto probiotiká prežijú prechod tráviacim traktom a vďaka tomu majú priaznivý účinok na organizmus.

Ako vzniká jogurt?

Počas procesu fermentácie dochádza k premene časti laktózy (tzv. mliečny cukor vyskytujúci sa prirodzene v jogurte) na kyselinu mliečnu, vďaka ktorej získava jogurt svoju charakteristickú chuť a vlastnosti. Kyselina mliečna má aj dôležitú rolu konzervantu, a vďaka jej prítomnosti dochádza k zrážaniu kazeínu – mliečnej bielkoviny, čím jogurt získava svoju typickú konzistenciu. Významnú úlohu vo výslednej chuti jogurtu hrá pomer oboch mikroorganizmov – ak prevažuje prítomnosť laktobacilov, je jogurt kyslejší, a naopak.

Kedy vznikol jogurt?

Aby sme ochutnali prvý jogurt, musíme sa vrátiť do tretieho tisícročia pred našim letopočtom do oblasti euroázijských stepí, ktorými putujú nomádske kmene. Jednou z nutrične dôležitých potravín bolo pre nich mlieko, ktoré so sebou prevážali vo vakoch z kozej či ovčej kože, z ktorých sa tak do mlieka dostávali baktérie, ktoré zapríčinili jeho zrážanie. Išlo tak zrejme
o prvú samovoľnú fermentáciu, ktorá svetu dala jogurt.

Či išlo skutočne o prvý jogurt, je dnes ťažké povedať, zmienky o ňom sa objavujú i v ďalších kútoch sveta ako je India, neskôr v Grécku a Ríme, spomína sa dokonca i v Biblii. Samotný názov pochádza z turečtiny. Jeho konzumáciou boli známe aj Kleopatra či cisárovna Sissi, ktoré naň nedali dopustiť.

Iljič Mečnikov

Jogurt, tak ako ho poznáme v dnešnej dobe, sa do Európy rozšíril cez Balkán až na začiatku 20. storočia z oblasti strednej a západnej Ázie. Na prelome 19. a 20. storočia sa jogurt stal predmetom výskumu rady bádateľov, ktorí skúmali jeho pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Asi najviac je s jogurtom spojené meno ruského výskumníka a nositeľa Nobelovej ceny Ilja Iljiča Mečnikova, ktorý vyslovil hypotézu, že pravidelná konzumácia jogurtu zrejme hrá významnú rolu v dlhovekosti tureckých a bulharských dedinčanov. Vo svojej práci upozornil tiež na vplyv „dobrých“ baktérií v tráviacom trakte človeka.

Táto štúdia sa stala inšpiráciou i pre Isaaca Carassa, zakladateľa spoločnosti Danone.
Na jednej strane stál obchodný zámer, na strane druhej nepriaznivá situácia v španielskej Barcelone, kde prepukla epidémia detských črevných chorôb. Svoje jogurty začal Carasso predávať v lekárňach a na odporúčanie lekárov. Z lieku sa však čoskoro stala obľúbená pochúťka a jogurty sa rozšírili na pulty obchodov s potravinami.

Naše mliečne produkty​