Výrobky na rastlinnej báze vo výžive

Produkty na rastlinnej báze by mali byť súčasťou nášho každodenného stravovania

Podľa aktuálnych slovenských výživových odporúčaní sú produkty na rastlinnej báze vhodným spestrením každodenného jedálnička a alternatívou k mliečnych výrobkom.  Denne by sme mali skonzumovať 2-3 porcie mliečnych výrobkov alebo produktov na rastlinnej báze. 

Za jednu porciu výrobku na rastlinnej báze sa považuje napríklad pohár sójového nápoja alebo kelímok rastlinného fermentovaného výrobku.

Čím produkty na rastlinnej báze prospievajú nášmu organizmu?

Naše sójové produkty sú skvelým zdrojom vysoko kvalitných bielkovín, ktoré prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty. Kvalita sójových bielkovín je rovnaká ako u bielkovín živočíšneho pôvodu a vyššia ako takmer u všetkých ostatných rastlinných zdrojov. Sójový proteín obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín – stavebných blokov proteínu – v správnych množstvách, ktoré si organizmus nedokáže vyrobiť sám, ale musíme ich prijať v strave. 

 

Náš ovsený nápoj Alpro je plný vlákniny – dôležitej zložky našej stravy, ktorá prispieva k správnej funkcii čriev.

 

Všetky naše Alpro rastlinné nápoje sú lahodným zdrojom vápnika, ktorý je základným stavebným kameňom kostí a zubov. Vápnik v organizme človeka reguluje enzýmy, prenos nervových vzruchov a normálnu zrážanlivosť krvi.  Je dôležitý pre normálnu funkciu svalov. 

Alpro produkty sú obohatené o vitamíny a minerály, vďaka čomu sú skvelým zdrojom mnohých vitamínov B2, B12, a predovšetkým vitamínu D. Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu: vitamín B2 – riboflavín pôsobí blahodárne na kožu, oči a prispieva zníženiu vyčerpania a únavy a správnej látkovej premene železa. Vitamín B12 – kobalamín je významný pre tvorbu červených krviniek a pre správnu funkciu nervovej sústavy. Vitamín D plní dôležitú funkciu pri stavbe a raste kostí a má veľký význam aj pre našu imunitu.  

 

V mandľovom nápoji sa nachádza aj vit. E, ktorý pôsobí antioxidačne a chráni bunky pred oxidačným stresom.

Naše rastlinné produkty